CZYM JEST REKUPERACJA? CO OZNACZA TO DZIWNE SŁOWO

W dużym uproszczeniu rekuperacja to system wentylacji z odzyskiem ciepła jaką wytwarza nasz dom. Ma ona swoje zalety zarówno latem kiedy jest bardzo gorąco jak i zimą kiedy nie mamy ochoty na otwieranie okien.
Czy zdarzyło Ci się spać w sypialni przy zamkniętych oknach i drzwiach a nad ranem nie mogłeś oddychać? Miałeś wrażenie, że trzeba szybko otworzyć okna, bo zaduch jest nie do wytrzymania?
Przy systemie rekuperacji takiego uczucia nie ma. Powietrze jest cały czas świeże, o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń. Przy dodatkowym ustawieniu programatora na wietrzenie o określonej godzinie masz uczucie otwieranego okna przy czym brudne powietrze z zewnątrz zostaje przefiltrowane.
Oprócz oczywistych walorów związanych z czystszym powietrzem rekuperacja ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku, a więc rachunki za prąd są znacznie niższe a w większości przypadków nie ma potrzeby instalowania klimatyzacji.

Rekuperacja jest praktycznie bezobsługowa. Ustawienie jej na pewne cykliczne działania typu pory roku, by-pass (czyli system obejściowy, istotny przy wyższej temperaturze zewnętrznej względem wewnętrznej) czy wietrzenie to oprócz wymiany filtrów można o niej zupełnie zapomnieć.

Warto wiedzieć, że jedynie doświadczeni i wykwalifikowani pracownicy mogą zaprojektować oraz zamontować prawidłowo rekuperację tak, aby spełniała ona swoją funkcję w sposób najbardziej optymalny.
Należy też pamiętać, aby nagrzewane latem przeszklenia w budynku osłaniać zadaszeniem tarasowym zwłaszcza od strony południowej czy zachodniej.

Przy prawidłowo zamontowanej rekuperacji oraz domu odpowiednio zorientowanego na strony świata nie ma potrzeby montowania klimatyzacji a użytkowanie ogrzewania sprowadzamy do minimum. I na koniec istotna kwestia - rekuperacja nie ma sensu przy nieszczelnym, źle zaizolowanym domu.

Tip: najlepsze osiągi daje rekuperacja wspomagana gruntowym wymiennikiem ciepła, w skrócie GWC. Więcej o GWC w zakładce Oferta.

Czy zdołaliśmy Cię przekonać? A może masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami.