POMPY CIEPŁA

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele metod ogrzewania domu czy samej wody użytkowej. Jedne bardziej skuteczne, inne trochę mniej. Każda z nich ma jakieś swoje zalety jak i wady. Najlepiej na spokojnie przekalkulować co w naszym przypadku jest najlepsze.
Jedną z metod ogrzewania jest pompa ciepła. Przy braku dostępu do mediów takich jak gaz, pompa ciepła to najczęściej rozważana alternatywa dla ogrzewania domu.
Niestety koszt pompy ciepła to wciąż dosyć spory wydatek, ale należy pamiętać, że zwraca się on w miarę użytkowania. Jeżeli pompę ciepła planujemy na etapie budowy domu to odchodzą również koszty budowania komina czy kotłowni.
Są różne rodzaje pomp ciepła, ale ogólna zasada ich działania polega na wykorzystaniu energii już dostępnej. I tak w skrócie pompa ciepła powietrzna czerpie energię z powietrza na zewnątrz za pomocą czynnika i po sprężeniu go wykorzystuje ciepło do podgrzewania wody grzewczej i c.w.u
Źródłem ciepła pompy gruntowej jest energia pobierana z gruntu na odpowiedniej głębokości. Ten rodzaj pompy jest na pewno wydajniejszy, ale i troszkę droższy jeśli chodzi o koszty instalacji. Zasada działania takich pomp to jak dobrze znane nam już lodówki.
Brzmi cudownie i tak właśnie jest. Pompy zimą ogrzeją dom a latem go schłodzą.
Warto połączyć ten sposób ogrzewania z panelami fotowoltaicznymi, które zapewnią tani, ekologiczny prąd (również na zasilenie dla pompy ciepła) jak i z rekuperacją, która zatrzyma nasze ciepło w domu.
Niezależnie od tego jaką metodę ogrzewania Państwo wybiorą zawsze ważna jest dobra izolacja domu.

Czy masz jeszcze jakieś pytania? Skontaktuj się z nami.